50 ODTIEŇOV TUJE

09.05.2020

Zvykli sme si automaticky vysádzať do našich záhrad dreviny, o ktorých máme pocit, že ich poznáme.

Keď sa povie živý plot, až 80 % klientom napadne TUJA, prípadne CYPRUŠTEK. Argumentov je hneď niekoľko: rýchly rast, sú stálozelenné, nie je z nich neporiadok, lebo sú to ihličnany, vydržia zimu a samozrejme, sú lacné a dostupné v každom záhradníctve (dokonca trh ponúka aj striebristé, žlté, panašované a iné kultivary, aby rozšíril ich ponuku). Niet sa čomu diviť, záhradníci potrebujú mať istotu v ponuke a keď je dopyt, musí byť aj ponuka.

keď drevina začne hnednúť a presychať. Dôvodov môže byť hneď viacero: vzduchová kapsa pri presadení, sucho, zalievanie v najvyšších teplotách (tým rastlinu len spálime), jarné mráziky (holomrazy), dlhá snehová prikrývka s výdatnými dažďami zas spôsobí premočenie a vyhnitie koreňov, svetelná a koreňová konkurencia iných drevín, opakovaný psí moč pri kmienku, chémia, a pod. Najnovšie pribudol prostredníctvom škôlok aj škodca z dovolenkovej destinácie Toskánska. A keďže Thuja sp., či Juniperus sp. nie sú našimi domácimi drevinami, tak nemajú u nás prirodzených predátorov.

Viac v článku: Brouk krasec ničí hlavně túje a jalovce

Živý plot z Carpinus betulus, na jeseň nádherne prefarbuje do žltej
Živý plot z Carpinus betulus, na jeseň nádherne prefarbuje do žltej

Ďalšie varianty

Máme však aj inú možnosť. Zvoľme si naše domáce druhy so širokou škálou požiadaviek na rýchly či pomalý rast, od stálozelených po opadavé, od listnatých po ihličnaté. Výber máme široký. A keďže článok je o 50 odtieňoch, ponúkam vám 50 možných druhov, ktoré u nás zdomácneli a poznáme ich už niekoľko generácií: 

ponúkam vám 50 možných druhov

Aronia melanocarpa, Buddleja sp., Carpinus betulus, Chaenomeles sp., Crataegus laevigata, Crataegus monogyna., Cytisus sp., Corylus avellana, Deutzia sp., Euonymus europaeus, Forsythia sp., Genista tinctoria, Hibiscus syriacus, Hydrangea arborescens, Hydrangea paniculata, Kerria japonica, Kolkwitzia amabilis, Lonicera tatarica, Ligustrum vulgare, Philadelphus coronarius, Potentilla fruticosa, Prunus laurocerasus, Prunus spinosa, Prunus tenella, Ribes alpinum, Ribes grossularia, Ribes nigrum, Ribes rubrum, Ribes sanguineum, Ribes uva- crispa, Rosa arvensis, Rosa canina, Rosa centifolia, Rosa gallica, Rosa spinosissima, Rubus idaeus, Salix sepulcralis, Salix viminalis, Sambucus nigra, Sorbus domestica, Spiraea japonica, Spiraea salicifolia, Staphylea pinnata, Swida sanguinea, Syringa sp., Tamarix parviflora, Taxus baccata, Viburnum opulus, Vitis vinifera, Weidela florida

 Po ľavej strane kvitnúci Ligustrum vulgare (vtáči zob). Býva stálozelený s výškou aj 3 m
Po ľavej strane kvitnúci Ligustrum vulgare (vtáči zob). Býva stálozelený s výškou aj 3 m

Autor: Ing. Katarína Ďurišová