DOBRE NAPROJEKTOVANÁ ZÁHRADA ŠETRÍ ČAS AJ PENIAZE

08.06.2019

Ako je to možné? Veď treba zaplatiť záhradného architekta, ktorý niečo stojí. To je prvá myšlienka, ktorá človeku napadne. Treba však brať do úvahy, že dobrým projektom sa dá predísť rôznym komplikáciám, ktoré môžu nastať neskôr. Nehovoriac o tom, že neodborným skúšaním len testujete niekoľko rokov, čo na záhrade bude fungovať, namiesto toho aby už záhrada bola zapojená a vy ste si ju naplno užívali. Je cena záhradného architekta nadhodnotená? 

Príklad z praxe:

Majiteľovi poradili známi, aby si dom posadil o niekoľko centimetrov nižšie, a mal tak menšie vstupné schodisko vo svahu. Malo to opodstatnenie a bolo to aj rýchle riešenie, no neporadil sa s architektom a nedomyslel všetky dôsledky. Až čas ukázal, ako sa na základe tohto kroku všetko skomplikovalo a niekoľkonásobne predražilo. 

Čo konkrétne?

  1. Pribudli presuny zemných hmôt a oporné múry na zadržanie svahu (modelácia terénov je najdrahšia položka záhrady).
  2. Zmena vsakovacích miest dažďovej vody.
  3. Nebola tak projektovaná stavba s izoláciami.
  4. Vytvárala sa na mieru automatická otváracia brána do garáže.
  5. Zmenil sa spád vjazdu do garáže, čo komplikuje prístup v zimnom období.

Čo myslíte o koľko sa zvýšila cena? O niekoľko tisícok. Majiteľ neušetril nič, len si predĺžil čas do nasťahovania. Po svojej skúsenosti nás neváhal kontaktovať a nechal si naprojektovať celú záhradu. Klient má vyššie počiatočné náklady pri zaplatení záhradného architekta, no vďaka predídeniu komplikáciám mu ušetrí niekoľkonásobne čas a peniaze.
Sme zvyknutí, že dostávame veci rýchlo a lacno. Často ale tieto veci nemajú hodnotu a dlhú životnosť. Cena záhradného architekta? My nepredávame zľavy, predávame HODNOTU a jedinečnosť. 

Záhrada plní funkciu aj niekoľko generácií a ponúka nám spoločné zážitky. Tak prečo do nej neinvestovať? Dobrý projekt stojí na začiatok investíciu, tá sa vám však vráti.

Ako na to? Stačí nás kontaktovať a dohodnúť si stretnutie na vašom pozemku. Ak sa chcete na stretnutie pripraviť, stačí si prečítať náš článok: Čo sa záhradný architekt pýta?

Autor: Ing. Katarína Gloneková