Kópia - PRÍRODNÁ ZÁHRADA MÁ ŠTÝL A VEĽKÝ VÝZNAM 2.časť

23.03.2021

Nech už máte modernú stavbu, klasický dom alebo chatku, všetkým stavbám pristane prírodný a divoký štýl prírody. Výhodou je, že každý kúsok kraja je niečím špecifický, originálny a nenahraditeľný.

Pokračujeme v predstavovaní charakteristických čŕt prírodných záhrad a naopak to, čomu by ste sa mali v prípade takejto záhrady vyhýbať.

TIP 4: Kolobeh prírody vo vlastnej záhrade

Ekológia, udržateľný systém, recyklácia, ekosystém. Ich spoločným menovateľom je spôsob, ako sa prirodzenou cestou dostať k výsledku. Tak ako má príroda vlastný cyklus, aj my môžeme tento mini kolobeh vytvoriť v záhrade. Namiesto posypových umelých látok a doplnkov siahnite po recyklovaných produktoch. Ako?

Biologický odpad dajte do kompostu, ktorý raz za čas polejete, prehodíte a medzi jednotlivé vrstvy pridávajte zeminu, ktorá je výťahom pre dážďovky potrebné k rozkladu. Dôležité je, aby kompostér mal otvory na prúdenie kyslíku. Kvalitne kompostovaná zem vonia a neobsahuje veľké nerozložené častice. Je to doslova čierne zlato pre vašu záhradu. Takúto zeminu vrátite do záhrady ako kvalitný mulč alebo do výsadbových jám ako prírodné hnojivo. Získate tak lepšiu úrodu, plnšie taniere a opäť odpad do kompostéra. Je to neustály cyklus. 

TIP 5: Rastliny si navzájom pomáhajú

V koreňovom systéme sa nachádzajú aj zdravé huby, tzv. mykoríza, ktorá pomáha stromom lepšie prijať potrebné živiny. Koreňmi si dokážu posielať správy, podporovať sa i konkurovať si navzájom. Niektoré druhy vegetácie si pomáhajú, iné potláčajú škodcov alebo vylučujú aromatické látky.

Je výhodné poznať vzájomné vzťahy jednotlivých druhov. Napríklad keď zasadíte levanduľu k ruži, vyhnete sa voškám. Pri zemiakoch zas chren, odpudzuje pásavku zemiakovú a zvyšuje úrodu. Cibuľa chráni hlúboviny (napr. červenú repu) pred nádorovitosťou. Harmanček s hlúbovinami zas cibuľu pred škodcami. Ak chcete chrániť zeleninu pred hmyzom napádajúcim korienky, vysaďte pri nich aksamietnicu, najmä cesnak chráni pred háďatkom zhubným.

Ak máte v skleníku paradajky a chcete podporiť opelenie, vysaďte pri vstupe borák lekársky. Paštrnák siaty zas odpudzuje mšice na šaláte a pórku sa darí so zelerom. Zeler si zase rozumie s kapustou a chráni ju pred hrdzami, zeler a harmanček sa navzájom chránia pred nežiadúcim hmyzom. Mrkvu a cibuľu chráni majoránka záhradná pred slimákmi a mravcami, kôpor zase vrtivkou mrkvovou. Uhorky a fazuľa sa najlepšie kombinujú s kôprom a bazalka chráni uhorky pred múčnatkou a priláka včelstvo. Vhodným ochrancom ríbezlí pred hrdzou je palina pravá. 

Ak hrušky trpia hrdzou, príčinou bude blízkosť tuje alebo borievky v okolí vašej záhrady.

Keď olemujete záhony karfiolu, brokolice a kapusty šalviou, ďatelinou či tymianom, ochránite ich pred slimákmi.

 Kamenný múrik s vysadenými trvalkami a bylinkami v špárkach, a to pomocou jutou balenej zeminy
Kamenný múrik s vysadenými trvalkami a bylinkami v špárkach, a to pomocou jutou balenej zeminy
Úžitková záhrada môže byť hotový ornamentálny koberec
Úžitková záhrada môže byť hotový ornamentálny koberec

Nasledujúce druhy však radšej spolu nekombinujte:

  • cvikla + špenát
  • špenát + šalát
  • fazuľa + cibuľa
  • reďkovka + kapusta
  • jahody + kapusta
  • petržlen + šalát
  • paradajky + paprika
  • fazuľa + fenikel
  • hrach/fazuľa + cibuľa 
Hmyzí domček s domácou výrobou
Hmyzí domček s domácou výrobou

TIP 6: Živočíchy sú užitočné 

Namiesto veľkého množstva chemických látok a postrekov môžete využiť prirodzených predátorov z prírody. Keď je príroda v nerovnováhe a niečo v nej nie je v poriadku, vždy sa to odzrkadlí nárastom vírusov, húb, škodcov či premnoženého druhu. Ak napríklad máte na záhrade sucho a teplo, premnožia sa mšice, ktoré vylučujú zas sladkú tekutinu - potravinu lákajúcu mravce, tie zas.... Kolobeh sa roztočil a vo výsledku je záhrada bez listov a plodov. Nie je dôvod však hneď siahať po postrekoch. Stačí lepšie pochopiť koreň problému a do záhrady prilákať pomocných predátorov. Podporte na záhrade lienky, ktoré zožerú mšice a máte po probléme.

Ďalšie užitočné zvieratká sú ježe, jašterice, dážďovky, vtáky, divé včely, čmeliaky, včely, ucholaky, bystrušky, zlatoočko, žaby a mnohé iné. Hotová ZOO v našich záhradách. Stačí ju len podporiť vtáčími búdkami, hmyzími domčekmi, kamennými múrikmi alebo kôpkou starého dreva v záhrade s pítkami.

Pokosená lúka v ovocnom sade
Pokosená lúka v ovocnom sade

TIP 7:

Žiť v prírode a rozumieť jej

Aby ste vytvorili záhradu blízku prírode, musíte v nej tráviť veľa času a pozorovať ju. Iba tak si k nej vytvoríte vzťah a budete ju lepšie chápať. Príroda je totiž neustále sa meniaci živý organizmus. 

Autor: Ing. Katarína Ďurišová